• امروز دوشنبه دوم اردیبهشت  1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

 اخبار منتشره از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در سالهای اخیر

پیام رسان بله

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

مزایده و مناقصه

بخشنامه و اطلاعیه ها

شناسه خدمات الکترونیک و غیر الکترونیک

سوالات متداول

ساختار

بنر اطلاع رسانی روابط عمومی اوقاف استان

خدمات غیر حضوری مستاجرین اوقاف

خدمات غیر حضوری اوقاف(نسخه موبایل)

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

فلسفه قیام عاشورا احیای عمل به قرآن در جامعه است

فلسفه قیام عاشورا احیای عمل به قرآن در جامعه است

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و تبعیض و پارتی‌بازی به دلیل دوری از قرآن است، گفت: جای تأسف است که تلاوت قرآن به بهانه برگزاری مجالس عزاداری تعطیل می‌شود.

 دوشنبه 26 شهریور 1397   64  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان، حجت‌الاسلام سید مصطفی حسینی، امروز دراختتامیه چهل ‌و یکمین دوره مسابقات قرآنی مرحله استانی اظهار داشت: امروزه فرهنگ غلطی در جامعه رواج یافته و ایام عزاداری ماه محرم به جلسات قرآن و برنامه‌های قرآنی کم توجهی می‌شود تا جایی که حتی برخی حسینیه‌ها و مساجد برخی شهرها به دلیل عزاداری، جلسه قرآن را تعطیل می‌کنند.
وی گفت: البته چند سالی است که آستان قدس رضوی با مشارکت آستان کریمه اهل‌بیت(س) و عتبات عالیات نسبت به برگزاری برنامه‌های قرآنی در دهه محرم و احیای شب قرآنی عاشورا اقدام کرده زیرا فلسفه اینکه نبرد بین حضرت سیدالشهدا(ع) و دشمن، یک روز عقب افتاد، مهلتی بود که آن حضرت برای تلاوت قرآن و خواندن نماز خواستند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: قیام عاشورا تجلی و ظهور و بروز عمل به قرآن و طاغوت ستیزی بود و انقلاب اسلامی هم همین طور بود و در گذشته سابقه داشته که برخی هیئت‌ها پیش از آغاز عزاداری یک جزء از قرآن را تلاوت و ثواب آن را به شهدای کربلا هدیه می‌کردند و سپس عزاداری و مراسم سخنرانی و بیان معارف واقعه عاشورا انجام می‌شد.
حجت‌الاسلام حسینی تصریح کرد: کوتاهی ما موجب شده تا امروز در برخی محافل، سخنرانی و منبر تعطیل‌شده و مراسم دهه محرم صرفاً عزاداری و خواندن اشعاری باشد که معلوم نیست چقدر معتبر است یا روش عزاداری آن هیئت چه قدر صحیح است.
وی افزود: پاسداشت محرم و صفر باید انجام شود و به فرموده امام خمینی(ره) " این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است" و باید مراقب کرد که دچار آسیب نشده و به اسم عزاداری، انحرافات و خرافاتی وارد عزاداری نشود که مورد تأیید قرآن و اهل‌بیت(ع) نیست.
*بزرگ‌ترین پیام قیام عاشورا فراموش‌شده است
حجت‌الاسلام حسینی با بیان اینکه وظیفه سنگینی بر عهده مسئولان قرآنی، حافظان، قاریان و صاحبان تریبون در این زمینه وجود دارد، گفت: متأسفانه بزرگ‌ترین پیام قیام عاشورا که امر به معروف و نهی از منکر بوده در جامعه تعطیل‌شده و برخی به دلیل مصلحت از انجام آن خودداری می‌کنند..
وی مطرح کرد: در شبکه آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای دچار روزمرگی شده و کارها آن‌چنان که باید و شاید به انجام نمی‌رسد و گرفتار شعارزدگی و آمار شده‌ایم و گاهی هم که طرح‌ها و برنامه‌های قرآنی اجرا می‌شود، کمتر به دنبال آن عمق و اثربخشی که باید وجود داشته باشد، هستیم.
حجت‌الاسلام حسینی با تأکید بر تربیت قرآنی در کنار برنامه‌های ترویجی و تبلیغی افزود: هدف مقام معظم رهبری از تأکید بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآنی هم تربیت جوانانی است که اندیشه، رفتار و گفتارشان قرآنی باشد.
وی بیان کرد: اگر به فنون قرآن تسلط داشته، اما قرآن در رفتارمان تجلی نداشته باشد به هدف نهایی نمی‌رسیم و گاه یک کار کوچک در یک مسجد، جلسه یا موسسه قرآنی از برنامه‌های پر طمطراق اثرگذاری بیشتری دارد و گاه جوانی در همین محفل کوچک تربیت می‌شود که در آینده، ده‌ها و صدها نفر را تربیت کند.
حجت‌الاسلام حسینی مطرح کرد: هرچند در حوزه موقوفات قرآنی محدودیت داریم، اما اداره اوقاف استان تا آنجا که می‌توانند محافل قرآنی را شناسایی و ضمن نظارت بر کارشان از آن‌ها حمایت کند.
*مشکلات اقتصادی به دلیل دوری از قرآن است
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: تأکید رهبری بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآنی و انجام فعالیت‌های قرآنی راهبردی است که امروز باید انجام شود و در برابر تهاجم فرهنگی و اقتصادی دشمن، چاره‌ای جز تمسک به قرآن نداریم.
حجت‌الاسلام حسینی تأکید کرد: مشکلاتی چون تجمل‌گرایی و چشم و هم‌چشمی که امروز رایج شده به دلیل دوری از قرآن است و گاه فردی به نان شبش محتاج است، اما در برخی جاها هزینه‌های سنگین می‌کند.
وی بیان کرد: تبعیض، پارتی‌بازی و مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز به دلیل دوری از قرآن است و روزی که قرآن بر جامعه حاکم شود، شایسته‌سالاری و سربه‌زیری و تعالی روحی و معنوی در جامعه حاکم می‌شود.
حجت‌الاسلام حسینی گفت: برنامه‌های اوقاف در شش‌ماهه دوم سال باید بر حفظ و تربیت حافظان قرآن و نظارت بر مؤسسات قرآنی و حمایت از آن‌ها متمرکز شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار