• امروز یک شنبه چهارم اسفند 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

 اخبار منتشره از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در سالهای اخیر

پیام رسان بله

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

مزایده و مناقصه

بخشنامه و اطلاعیه ها

شناسه خدمات الکترونیک و غیر الکترونیک

سوالات متداول

ساختار

بنر اطلاع رسانی روابط عمومی اوقاف استان

خدمات غیر حضوری مستاجرین اوقاف

خدمات غیر حضوری اوقاف(نسخه موبایل)

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

حجت‌الاسلام احمدرضا خزایی کتابخانه شخصی خود را وقف کتابخانه آیت‌الله ملاحسینقلی شوندی شهر رزن کرد تا قدمی در راستای ترویج فرهنگ وقف و کتابخوانی بردارد

حجت‌الاسلام احمدرضا خزایی کتابخانه شخصی خود را وقف کتابخانه آیت‌الله ملاحسینقلی شوندی شهر رزن کرد تا قدمی در راستای ترویج فرهنگ وقف و کتابخوانی بردارد

حجت‌الاسلام احمدرضا خزایی کتابخانه شخصی خود را وقف کتابخانه آیت‌الله ملاحسینقلی شوندی شهر رزن کرد تا قدمی در راستای ترویج فرهنگ وقف و کتابخوانی بردارد، وقفی که به گفته خودش تمام دارایی‌اش به شمار می‌رفت.

 دوشنبه 2 دی 1398   26  0      

در آیات و روایات فراوان و به خصوص توصیه‌های موکد پیامبر گرامی اسلام و پیشوایان دین مسلمانان به انجام اعمال صالحه، دادن صدقه به نیازمندان و مستمندان در راه خدا، کوشش در رفع حوائج مادی و معنوی مسلمانان و سبقت در انجام امور خیر تشویق شده‌اند.

در میان انجام کار خیر وقف در حوزه دانش و آگاهی رایج‌ترین نوع وقف در میان مسلمانان به شمار می‌رود؛ وقف کتاب ارتباط تنگاتنگی با نظام عمومی وقف در اسلام دارد و به عنوان اقدامی بسیار پسندیده مورد توجه پیروان اسلام بوده است.

علما، دانشمندان و فرهنگ‌دوستان در وقف زمین، ساختمان‌، باغ‌، تجهیزات و مجموعه‌های ارزشمند آثار و تألیفات منحصر به فرد به کتابخانه‌ها پیشگام بودند تا گامی در پیشرفت علمی و فرهنگی مسلمانان برداشته باشند.

یکی از دلایل شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی نیز همین روحیه احسان و نیکوکاری، نوع‌دوستی و خیرخواهی در قالب سنت حسنه وقف و انجام امور خیریه و عام‌المنفعه بوده است.

از آن جا که کتاب یکی از بهترین روش‌های مقابله با فقر فرهنگی، آسیب‌ها و نابهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی است، حجت‌الاسلام احمدرضا خزایی که در حال حاضر رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رزن است کتابخانه شخصی‌ خود را وقف کرده تا سهمی در ارتقای فرهنگ دانایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

چند کلامی با این واقف فرهنگی:

از وقف کتابخانه شخصی‌تان بگویید، چند جلد کتاب وقف کردید؟ نحوه جمع‌آوری آنها چطور بود؟

بیش از ۴۰۰ جلد از کتاب‌های خود را که تمام آنها را در دوران طلبگی جمع‌آوری کرده بودم را به کتابخانه آیت‌الله شوندی رزن وقف کردم.

همه این کتاب‌ها را با پول شخصی خریداری کرده بودم و کسی آنها را به من نبخشیده بود، برای تهیه تک تک آنها سختی‌هایی کشیده‌ بودم؛ می‌دانید که طلبه‌ها با چه سختی دوران تحصیل و طلبگی خود را می‌گذرانند.

چطور شد به طلبگی علاقه پیدا کردید؟ و اصلا چرا تصمیم گرفتید این کتاب‌ها که به گفته خود شما به سختی تهیه شده را وقف کنید؟

من در یکی از روستاهای بخش فیروزان در نهاوند به دنیا آمده‌ام و آنجا بزرگ شدم به خاطر علاقه به لباس روحانیت و ترویج فرهنگ معارف اسلامی تصمیم گرفتم طلبه باشم و در لباس روحانیت به مردم خدمت کنم، از سال ۷۴ وارد حوزه علمیه شدم و دوران مقدماتی را در حوزه علمیه شهرستان بروجرد سپری کردم، ۱۰ سال بعد از دوران مقدماتی هم در شهر مقدس قم بودم و درس خارج از فقه را نزد آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی گذراندم؛ به مدت ۹ سال هم مسوولیت ادارات اوقاف شهرستان تویسرکان، نهاوند و رزن را داشتم.

راستش در مقطعی احساس کردم باید کتاب‌هایم را وقف کنم تا افراد دیگری هم آنها را بخوانند و از آن بهره‌مند شوند.

به این فکر نکردید که ممکن است روزی به این کتاب‌ها که با علاقه هم آنها را جمع کرده‌اید نیاز داشته باشید؟

من تمام این کتاب‌ها را حداقل یک بار خوانده‌ام اما مگر می‌شود به آنها احتیاج پیدا نکنم، هرچند سال یک بار نیاز به مرور این مسائل است، انسان تا پایان عمر به خواندن کتاب و کسب اطلاعات احتیاج دارد.

سختی‌های زیادی برای خرید هر کدام از کتاب‌ها کشیدم، چون می‌گویم زمان جمع‌آوری آنها در دوران طلبگی بود و شرایط دشواری برای خرید داشتم، در این بین به هر کدام از آنها علاقه خاصی پیدا کرده‌ام اما در راستای نشر فرهنگ کتاب و کتابخوانی تصمیم گرفتم آنها را وقف کردم.

وقف کتاب از دیرباز مرسوم بوده و علما و انسان‌های سرشناس کتاب‌هایی را تهیه و وقف کتابخانه‌ها می‌کردند تا مردم آنها را بخوانند و بر علم خود بیافزایند، خوشبختانه در این راستا شاهد نتایج خوبی نظیر شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی هم بوده‌ایم.


 به نظر شما وقف کتاب جزو اولویت‌های وقف و مسائل مورد نیاز روز است؟

بله، صد درصد...
 دلیل این موضوع را از دیدگاه خودتان بفرمایید.

متاسفانه روز به روز فرهنگ مطالعه ضعیف‌تر می‌شود و مردم بیشتر به سمت کسب اطلاعات از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گرایش پیدا می‌کنند که گاهی آنها اطلاعات صحیحی‌ را به انسان نمی‌دهند و در نتیجه افراد را نیز از خواندن کتاب دور می‌کنند.

باید جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی گرایش بیشتری داشته باشد چراکه انسان از دانایی به درجات عالیه می‌رسد، وقف نیز سنت ماندگار است و با اهدای متفاوت؛ وقتی وقف صورت می‌گیرد چیزی ابدی می‌شود یعنی فرد حتی از این دنیا هم برود ثواب موقوفه را خواهد داشت.

کتاب‌هایی که وقف کرده‌اید بیشتر در چه حوزه‌هایی است؟

خوشبختانه این کتاب‌ها در تمام زمینه‌ها به افراد اطلاعات می‌دهد و مجموعه پرباری است که می‌تواند در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

اصلاً چطور شد که به این فکر افتادید باید وقفی داشته باشید؟

من یک روحانی هستم و دارایی چندانی ندارم، از طرفی هم مسوولیتی در اداره اوقاف دارم که واقفین نیک‌اندیش را به سنت حسنه وقف تشویق می‌کنم پس خودم هم باید در این راه قدمی عملی برمی‌داشتم این شد که به فکر افتادم کتاب‌هایم را که تنها دارایی‌های ارزشمندم بود را وقف کنم.

 وقتی این کار را انجام دادید چه حسی داشتید؟

قاعدتاً حس خوشحالی و البته تأثیرگذاری.

این کار حداقل کاری بود که در راستای نشر معارف اسلامی، سنت حسنه وقف و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و دوری جامعه از آسیب‌ها می‌توانستم انجام دهم که امیدوارم خداوند بزرگ از این کار راضی باشد.

طی چند سال اخیر با اقدامات صورت گرفته در جامعه نظیر انتشار اخبار، برگزاری جلسات متعدد با اقشار مختلف جامعه نظیر روحانیون و فرهنگیان و داشتن تریبون نماز جمعه و آگاهی به مردم در مورد سنت حسنه وقف، خوشبختانه شاهد اتفاقات خوبی در حوزه وقف بودیم که امیدوارم این جریان همچنان ادامه داشته باشند و مردم باقیات‌الصاحاتی را برای خود به جای بگذارند.


 ارتباط وقف و کتابخوانی را در چه می‌دانید؟

سوق دادن نیات واقفین به سمت نیازهای روز جامعه موضوع مهمی است که متولیان اوقاف استان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

ماندگارترین وجه وقف در حوزه آموزش است زیرا دانشگاه، حوزه علمیه، مدارس و مراکز تعلیم و تربیت از جمله مجموعه‌هایی است که به سمت انسان‌سازی حرکت می‌کنند.

من همیشه خانواده‌ام را به کتابخوانی تشویق می‌کنم چون می‌دانم آنچه برای انسان باقی می‌ماند، دانایی است، دو فرزند پسر دارم که یکی ۱۷ سال دارد و دیگری ۶ سال؛ به فراخور وظیفه ذاتی پدر بودن و روحانیت، آنها را تشویق می‌کنم تا به نوعی مبلغ وقف شوند. همیشه برای آنها از وقف و اهمیت این سنت حسنه می‌گویم و از آثار و برکات وقف در جامعه مثال‌هایی می‌زنم، به آنها تأکید می‌کنم این طور نیست که انسان حتماً تاجر و یا متمول باشد تا بتواند وقف کند، هر فردی می‌تواند در این راستا قدم بردارد و کوچکترین سهمی داشته باشد.

در طول فعالیتتان در اوقاف چه رفتارهایی از سوی واقفین تحسین شما را برانگیخته است؟

یک خانم بازنشسته فرهنگی که قطع نخاع شده بود، خانه مسکونی خود را در نهاوند وقف کرد؛ در رزن هم مرد خیری تمام زندگی خود یعنی خانه مسکونی و زمین کشاورزی‌اش را وقف کرد، اقدام این دو فرد برای من بسیار دلنشین بود.

سوال آخر اینکه بفرمایید چه توصیه‌ای به واقفین دارید؟

خیرین و واقفین نیک‌اندیش اگر قصد وقف دارند می‌توانند قسمتی از موقوفات خود را به سمت فرهنگ کتاب و کتابخوانی سوق دهند چون معتقدم آنچه انسان را نجات می‌دهد کسب علم و دانش است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار