• امروز سه شنبه هفدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

https://hamedan.oghaf.ir/sitepages/view-2189.aspx

 اخبار منتشره از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در سالهای اخیر

ارتباط با حراست

سامانه ارتباطات مردمی دولت ( سامد)

پیام رسان بله

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

مزایده و مناقصه

بخشنامه و اطلاعیه ها

شناسه خدمات الکترونیک و غیر الکترونیک

سوالات متداول

ساختار

بنر اطلاع رسانی روابط عمومی اوقاف استان

خدمات غیر حضوری مستاجرین اوقاف

خدمات غیر حضوری اوقاف(نسخه موبایل)

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اوقاف نمی‌تواند درآمد موقوفه را طبق خواسته‌های خود مصرف کند

اوقاف نمی‌تواند درآمد موقوفه را طبق خواسته‌های خود مصرف کند

گفتگو با حمید ترکمان رئیس اداره تحقیق اداره کل اوقاف استان

 سه شنبه 10 تیر 1399   15  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف استان: رئیس اداره تحقیق و شعبه حقوقی درباره وظایف و ساختار این شعبه بیان کرد: اداره تحقیق از 2 واحد حقوقی و واحد حسابرسی تشکیل شده است که هر یک وظایف و اختیاراتی را در این شعبه بر عهده دارند.
از وظایف واحد حسابرسی می‌توان رسیدگی به درآمد و هزینه موقوفات و بقاع و اماکن متبرکه و مؤسسات و انجمن‌های خیریه‌ اشاره کرد.
همچنین از وظایف واحد حقوقی می‌توان به تحقیق در رسیدگی و اعلام نظر درباره تشخیص متولی، ناظر، موقوف‌علیه موقوفات و اظهارنظر درباره تطبیق مصارف درآمد موقوفات با مفاد وقف‌نامه، رسیدگی به تعدی و تفریط و اهمال متولیان و هیأت امنا و ناظران اشاره کرد. حمید ترکمان در ادامه در رابطه با متولی و ناظر وقف توضیح داد که قوانین آن در عقد وقف بسیار تأثیرگذار است. متولی موظف است به همان ترتیبی که واقف مشخص کرده است به انجام امور بپردازد، البته درصورتی‌که واقف وظایف را مشخص نکرده باشد، وظیفه متولی همان امور رایج است.
متولی و ناظر می‌توانند افراد حقیقی یا حقوقی باشند و اگر خود واقف فردی را به‌عنوان متولی تعیین نکرده باشد، اوقاف به‌طور طبیعی متولی موقوفه خواهد شد.
وی درباره هزینه‌هایی که صرف امور خیریه در اوقاف می‌شود، این‌گونه اظهارنظر کرد: اوقاف به هیچ‌عنوان نمی‌تواند ریالی از درآمد موقوف را طبق خواسته‌های خود مصرف کند؛ چون هر واقفی برای درآمد موقوفه خود نیت گذاشته است و باید طبق همان نیت مصرف شود، هدف و برنامه ما بر صدور نظریه‌های مصرف نیز واقع است و نباید موقوفه‌ای بدون نظریه مصرف باشد که بر این اساس باید برای همه موقوفات بدون وقف‌نامه، نظریه صادر شود.
ترکمان در پایان عنوان کرد: موقوفات توسط متولی و ناظری اداره می‌شود که خود واقف تعیین می‌کند، اگر واقف خودش متولی تعیین نکند، این موقوفه تحت عنوان موقوفه متصرفی توسط خود اوقاف اداره می‌شود. ما یک اصطلاحی تحت عنوان ناظر اطلاعی و ناظر استصوابی داریم که در تعریف نظارت استصوابی گفته می‌شود نظارتی است که اقدامات متولی با تصویب ناظر انجام می‌شود و نظارت اطلاعی تنها نظارتی است که بر اقدامات متولی به ناظر اطلاع داده می‌شود.
ترکمان در پایان اظهار کرد: مردم درصورت قصد وقف با خیال راحت اقدام به وقف اموال خود طبق دغدغه‌های خودشان کنند و اداره اوقاف با تمام توان و در کنار آنها خواهد بود و به وظیفه‌ خود در راستای کاهش فقر و تسهیم اموال خصوصی و بهره‌مند کردن همه‌ی آحاد جامعه از نعمت‌های خداوند عمل خواهد کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار