• امروز دوشنبه سی و یکم شهریور 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

https://hamedan.oghaf.ir/sitepages/view-2189.aspx

 اخبار منتشره از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در سالهای اخیر

ارتباط با حراست

سامانه ارتباطات مردمی دولت ( سامد)

پیام رسان بله

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

مزایده و مناقصه

بخشنامه و اطلاعیه ها

شناسه خدمات الکترونیک و غیر الکترونیک

سوالات متداول

ساختار

بنر اطلاع رسانی روابط عمومی اوقاف استان

خدمات غیر حضوری مستاجرین اوقاف

خدمات غیر حضوری اوقاف(نسخه موبایل)

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

کمک 13 میلیاردی اوقاف ملایر در مبارزه با کرونا

کمک 13 میلیاردی اوقاف ملایر در مبارزه با کرونا

موقوفه‌ی بزرگ مرحوم سیف الدوله در کنار مردم ملایر

 پنج شنبه 16 مرداد 1399   34  0      

ملایر یکی از قطب‌های موقوفات استان است، این شهر که بنیان آن در حدود 200 سال پیش براساس وقف و نیکوکاری نهاده شده است، از ابتدای امسال تاکنون 13 میلیارد ریال به بخش درمان و نیازمندان کمک‌رسانی کرده است.
موقوفات شخصیت حقوقی مستقل دارند و از جانب هیچ نهاد دولتی و غیردولتی حمایت نمی‌شوند. رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان ملایر با اعلام این خبر افزود: از این مبلغ حدود ده میلیارد ریال به‌صورت سبد کالا و به‌عنوان کمک مؤمنانه به آسیب‌دیدگان از شیوع کرونا اختصاص یافته و مابقی به‌صورت ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و سایر اقلام بهداشتی در اختیار نهادهای دولتی از جمله بخشداری و فرمانداری گذاشته شده تا در میان مراکز درمانی توزیع شود.
همدان یکی از استان‌های موقوفه‌خیز است و این نشان می‌دهد که از گذشته‌های دور تاکنون مردم همواره به نیکوکاری و وقف اهتمام داشته‌اند، همچنین یک نیکوکار ملایری در ماه گذشته یک مورد وقف جدید با ارزش 20 میلیارد ریال به‌منظور امور خیریه به ثبت رسانده است. استان همدان در 20 سال گذشته 553 وقف جدید را شاهد بوده است.
درباره‌ سیف‌الدوله واقف بزرگ ملایر بیشتر بدانیم
مرحوم سیف‌الدوله در حدود 200 سال پیش حین سفر به عتبات از ملایر عبور کرد و پس از دیدن اوضاع آنجا تصمیم گرفت کل ملک ملایر را از دولت خریداری کند و شهری نو بنیان بگذارد.
او به تهران رفت و املاک ملایر را با پول شخصی خود خرید، آنگاه تصمیم گرفت که در یک طرح بزرگ در آنجا یک مجموعه‌ شهری منسجم با نیت نیکوکاری و کمک به مردم ایجاد کند. او در آنجا خانه‌ای ساخت و بوستان زیبایی با طراحی دقیق در کنار آن ایجاد کرد سپس ضمن اعطای حق ارث فرزندان، سهم موقوفه را از همه چیز جدا کرد و وصیت کرد که باقیمانده‌ اموالش صرف امور خیریه شود که شامل: ساخت مدرسه، بیمارستان، بوستان، زوار عتبات عالیات، کمک به مستمندان و ... بود. اداره‌ اوقاف و امور خیریه استان همدان با همکاری متولی موقوفه که شخصیت حقیقی و از نوادگان سیف‌الدوله است از ابتدای انقلاب با هدف اجرای نیات آن واقف بزرگ و با تکیه بر توان موجود و درحد امکان تقریبا توانسته هرساله همه‌ نیات آن نیکوکار ارجمند را اجرا کند و در این میان کمک و همکاری مردم ملایر همواره راهگشای امور بوده است.
موقوفات سرمایه‌های مادی و معنوی ارزشمندی هستند که رسیدگی و نظارت بر آنها از وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار